Co nám přinesl rok 2015 a co se chystá v roce novém?

V minulém roce se toho událo poměrně dost, nejen v oblasti finančních trhů, ale i pro mě osobně. Rok 2015 pro mě byl rokem investic do rozvoje mého podnikání, podařilo se mi vytvořit a spustit webové stránky, které chci novém roce postupně vylepšovat. Chystám pro vás webovou hypoteční kalkulačku, další e-book s tipy na hledání nemovitostí, už teď mám v hlavě nápady na nové články.

Přibude také VIP sekce, prostřednictvím které bych vás chtěla informovat o akcích a neveřejných nabídkách našich partnerů, abyste byli v obraze po celý rok.

Rok 2015 byl z pohledu finančního plánování rokem řady důležitých změn. Nejrozsáhlejší změna proběhla v oblasti životního pojištění, kde došlo ke změnám ve vztahu k daňovým úlevám a zvýhodněním, která využívá mnoho lidí.

Změna v oblasti životního pojištění

Změnu jsme zaznamenali všichni – jak zprostředkovatelé, tak klienti pojišťoven. Od 1.ledna 2015 se každý, kdo si platí nějaké investiční nebo kapitálové životní pojištění, musel rozhodnout v jakém režimu svou smlouvu nadále povede. Zda si chce dál zaplacenou částku přidat do daňového přiznání a získat slevu na dani z příjmu a využívat příspěvky zaměstnavatele nebo potřebuje z pojistky občas vybrat nějaký ten ušetřený peníz. Pokud zohledňujete smlouvu v daňovém přiznání nebo vám na ni přispívá zaměstnavatel, a smlouvu zrušíte nebo peníze vyzvednete, budete muset dodanit veškeré slevy, které jste na tuto smlouvu v minulosti získali, a to až 10 let zpět.

Řada lidí si proto staré pojistky rušila a zakládala nové, aby nemusela čekat do 60ti let, kdy poprvé může klient peníze bez ztráty kytičky vybrat. Využili toho i mnozí poradci, často nekalým způsobem. Proto je třeba mít se na pozoru a ideálně získat informace z více stran. Zrušení životního pojištění je třeba vždy důkladně zvážit, ne vždy se to vyplatí.

Zrušení II. pilíře důchodové reformy

V loňském roce také došlo k definitivnímu uzavření a zrušení tzv. II. pilíře důchodového systému. Nastřádané peníze, které byly lidem zčásti převedeny z I. pilíře a z části naspořeny ze mzdy, budou vypláceny v polovině tohoto roku.

Úroky v minulém roce opět trochu klesly

Hypotéky

Úrokové sazby v loňském roce opět klesaly. Pozitivní směr si držely úroky u hypoték po celý rok, kdy šly budˇmírně dolů nebo si udržely svoji úroveň. To vše proti předpokladům analytiků a názorům odborné veřejnosti, která již několikátý rok po sobě předpovídá zvýšení sazeb.

Banky totiž nové hypotéky marketingově mohutně podporují a tak si klienti mohou téměř v každém měsíci vybrat nějakou akční sazbu nebo alespoň slevu na některém z poplatků. Proč toho nevyužít?

Stavební spoření a spořicí účty

Bohužel úroky klesaly i v oblasti opačné, a tou bylo spoření. Úrokové sazby opět klesaly na spořicích účtech a ve stavebních spořitelnách, kde už nelze najít spoření, které by mělo úrokovou sazbu přes 1% p.a. Stále také pokračuje trend stavebních spořitelen ve vypovídání vysoko úročených smluv nebo rovnou snižování úrokové sazby na nich.

Proto sledujte, zda vám od spořitelny nepřišel dopis s touto nehezkou novinkou. Protože se jedná o smlouvy po vázací době, většinou je klientovi nabídnuto uzavření nové smlouvy nebo výplata naspořené částky. Pokud si úrok necháte snížit, rapidně klesne výnos vašeho spoření a je na zvážení, zda peníze neinvestovat jinde.

Spořitelny také v některých případech nabízejí úvěr a dávají vám možnost využít tyto poměrně levné peníze například na rekonstrukci vašeho bydlení.

Doba se mění a s ní se mění i pohled na stavební spoření, které se stále více přibližuje situaci v sousedním Německu, kde je stavební spoření využíváno primárně k úvěrům na bydlení tzn. na účely rekonstrukcí, výstavby apod. nikoli ke spoření, jako tomu bylo dosud u nás. Místo na trhu však bude mít i nadále, protože se stále jedná
o plně garantované spoření, což řadě lidí vyhovuje.

A konečně co nás čeká v letošním roce 2016?

Ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí loni nabraly vzrůstající tendenci a půjdou lehce nahoru i v novém roce, protože vůle lidí bydlet ve vlastním nebo investovat volné prostředky do nemovitostí stále roste. I když to tak možná ve vašem okolí nevypadá, lidé na tom nejsou tak zle a nízké sazby hypoték jim nahrávají. Udržení tohoto trendu se očekává
i v novém roce.

Daň z nabytí nemovitosti

V dubnu pravděpodobně vstoupí v platnost změna plátce daně z nabytí nemovitosti. Tuto daň doposud platil prodávající a kupující byl pouze ručitelem pro případ, že by ji prodávající neodvedl. Od nového roku tato 4% daň náleží kupujícímu. Uvidíme, jak se s tím trh s nemovitostmi a banky poskytující úvěry na bydlení vyrovnají. Zda kupující o tuto daň své nabídky zlevní nebo ne.

V každém případě, pokud jste rozhodnuti o koupi nemovitosti – domu, bytu nebo pozemku, neotálejte, ušetříte 4%. Kdybyste to náhodou do dubna nestihli, nestyďte se a řekněte si prodávajícímu o slevu z ceny.

Zákon o úvěrech pro spotřebitele

Chystá se zavedení nových pravidel u spotřebitelských úvěrů a úvěrů na bydlení – hypoték. Pozitivem je, že banky budou muset podávat spotřebitelům, tedy klientovi, přehledné informace, kdy jedním z důležitých parametrů bude celková nákladovost úvěru. Zpřesněním a zpřehledněním podmínek by klient měl získat větší přehled, ale
i možnost úvěry lépe porovnat a vybrat si ten nejvhodnější pro něj.

Nejvíce se tato změna pravděpodobně dotkne spotřebitelských půjček malých objemů peněz, které pro řadu klientů představovaly cestu do dluhové pasti. Zpřísní se totiž i regulace poskytovatelů těchto mikro úvěrů, což by mělo pročistit trh od nepoctivců.

Pokud nastanou zásadní životní situace, bude možné splatit úvěry na bydlení ihned. Přísnější pravidla budou platit také pro různé pokuty a sankce.

Zdražování

V novém roce nás ale také čeká mírné zdražování, které se projeví hlavně v oblasti povinného pojištění vozidel tzv. povinného ručení, kdy v důsledku platnosti nového občanského zákoníku, který platí od roku 2014 a umožňuje za škodu žádat neomezenou výši odškodnění, rostou částky, které poškození nárokují.

Odvedené pojistné tak přestává stačit a pojišťovny proto povinné ručení stále lehce zdražují. Nutno podotknout, že také navyšují limity. V porovnání se situací před pár lety, kdy limit 100 mil./100 mil. byl vyjímečný, dnes je běžný.

K mírnému zdražení pravděpodobně dojde i v oblasti jiného neživotního pojištění – pojištění bytů, domů
a domácností.

Regulace mezibankovních poplatků za platby kartou

Pokud rádi platíte kartou, v letošním roce je tu pro vás pozitivní informace. Poplatky za platbu kartou, které dosud byly přes 1% z placené částky, by nově měly být ve výši 0,2% a 0,3% u kreditky. Toto zlevnění by se mělo projevit v cenách služeb a zboží, ale toho se asi u nás nedočkáme.

Nicméně pokud podnikáte a platí u vás zákazníci kartou, trochu ušetříte, pro nás ostatní to znamená, že by mohl vrůst počet obchodníků, u kterých půjde kartou zaplatit.

Vznikla největší investiční společnost na trhu

Jeden z našich partnerů ČP Invest investiční společnost, distributor otevřených podílových fondů ČP INVEST se spojil se svým vlastním správcem aktiv společností Generali Investments CEE. Vznikla tím největší investiční společnost na našem trhu.

Do nového roku vám přeji vše hezké a využijte šancí, které vám tento rok nabídne. Pokud řešíte nebo budete řešit oblast bydlení, nezapomeňte si stáhnout můj e-book 10+1 tip jak nespáchat finanční sebevraždu při financování bydlení a sledujte váš email, protože chystám nový e-book s tipy na vyhledávání vhodných nemovitostí a řadu zajímavých článků.

S úctou

Vaše Martina

Martina Karlová
Jsem expertem na hypotéky a finanční plánování, pomáhám svým klientům na cestě za lepším bydlením. Více se o mě a o tom, jak vám mohu být užitečná, dozvíte na>>
Komentáře