Zaplacené příspěvky na penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření si můžete uplatnit v daňovém přiznání až do výše 12 000 Kč. Jak na to prakticky? Sečtěte celkovou sumu příspěvků, které jste za minulý rok zaplatili (nepočítají se tam příspěvky zaměstnavatele) a odečtěte od ní 12 000 Kč. Zkráceně, přispíváte-li si více než 1500 Kč měsíčně, máte nárok si daňový základ snížit o 6 000 Kč a více, maximálně však o 12 000 Kč.
Reálně vám stát může vrátit za placení „penzijka“ až 1800 Kč za jeden rok.
Za platbu životního pojištění je možné si od základu daně odečíst zaplacenou částku na smlouvu o životním pojištění až do souhrnné částky 12 000 Kč. Podmínkou je, že smlouva o životním pojištění neumožňuje průběžný výběr a výplata je sjednána nejdříve po 5 letech od uzavření smlouvy a nejdříve v měsíci, kdy dosáhnete 60 let věku.
TIP: Vaše pojišťovna vám na začátku roku jistě poslala potvrzení o zaplacených příspěvcích. Pokud jste si smlouvu o životním pojištění nebo penzijním spoření či hypotéce sjednávali v minulém roce, finanční úřad po vás může chtít doložit kopii smlouvy.
Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění nebo penzijní spoření/připojištění, které řada zaměstnanců čerpá jako zaměstnanecký benefit, si zaměstnavatel uvádí ve svém přiznání.
Platíte hypotéku nebo úvěr na vlastní bydlení? Můžete si uplatnit ve svém daňovém přiznání částku zaplacených úroků ve výši až 300 000 Kč. Uplatnit si ji může jeden z partnerů nebo oba rovným dílem. Podmínkou je, že úvěr byl brán na vlastní bydlení. Pokud jste si hypotéku nebo úvěr brali až minulý rok, finanční úřad po vás bude vyžadovat kromě potvrzení banky také úvěrovou smlouvu.
TIP: Každá banka začátkem roku zasílá všem klientů, kteří mají úvěr na bydlení, potvrzení o zaplacených úrocích. Pokud ho nemáte, vyžádejte si ho u svého bankovního úředníka.
Pomohly vám tyto informace? Nové informace a články můžete také sledovat na Facebooku
Martina Karlová
Váš průvodce po finančním trhu