Otázka hodná Shakespeara. Co je lepší, bydlet v nájmu nebo vlastním bytě nebo domě? Pojďme se spolu podívat na několik bodů, které stojí za zamyšlení.
Ve vlastním bytě si můžu dělat co chci – vymalovat, vytapetovat, předělat příčky a řadu dalších úprav, nemusím žádat majitele jako v případě, když bydlím v nájemním bytě. O svůj byt se ale také musím starat a v průběhu let i nemalé částky investovat, aby mi nespadl na hlavu.
To v nájmu se o pronajatý byt stará majitel. Komu se ale stalo, že mu majitel nájemního bytu na upozornění, že je třeba něco vyměnit či opravit jen pokýval hlavou a dlouhé týdny ba měsíce se nic nedělo? I nájemní bydlení nás může stát něco navíc. A my jsme kolikrát dohnáni k tomu, jít o dům dál.
Ano i ne. Záleží jak se na tuto otázku podíváme. Výše nájmu dnes v podstatě kopíruje splátku hypotéky, v některých lokalitách jsou nájmy dokonce vyšší. Cenu bytu v konečném součtu často přeplatíme, ale pokud počítáme s inflací a reálnou hodnotou peněz a koupili jsme byt za rozumnou cenu, ve skutečnosti jsme investovali do sebe, do svojí budoucnosti. Byt bude za 20-30 let náš a můžeme ho třeba prodat a odjet na důchod do Španělska jako Němečtí důchodci nebo na chatu do Jižních Čech.
Hodnota peněz s postupujícím časem klesá, proto stejných 500 000 Kč dnes nebude mít stejnou hodnotu za 30 let. Dnes si za tuto cenu koupíme třeba nové auto, za 30 let nám tato hodnota nebude stačit ani na ojetinu.
Dalším hlediskem je růst cen všeho, včetně nájmů. Nedá se nijak zajistit, že nám majitel bytu nájem za celých 30 let nezvedne a my si nebudeme muset hledat nové bydlení. Reálná cena za nájemné na rozdíl od ceny peněz bude naopak stoupat.
Vybírat nemovitost s rozumem a dle svých finančních možností
Vybírat hodnotnou nemovitost, která v čase nebude hodnotu ztrácet, ale naopak spíše získá
Při výběru nemovitosti – zejména rodinného domu – se spojit s odborníkem, který vyhodnotí stav nemovitosti
Zvolit vhodné financování tak, aby z krátkodobého i dlouhodobého hlediska, neohrozilo finanční stabilitu rodiny
O nemovitost se řádně starat
Dlouhodobě si tvořit rezervy, aby se při nenadálé situaci nemovitost nemusela hned prodávat – prodeje pod tlakem jsou vždy nevýhodné
Zvolit vhodné zajištění příjmů hlavních členů rodiny
Jak jste se rozhodli vy? Pomohl vám tento článek v rozhodnutí? Napište do komentářů pod článkem nebo na Facebook „Na bydlení chytře“