Pravidlo č. 2: KONTROLOVAT VYDÁNÍ

„Výdaje pod kontrolou. Nikdy neutrať víc, než je 9/10 tvého příjmu. Ze získaných deseti mincí  utrať jen devět. Žij úměrně svému výdělku, nebuďte lakomí, ale nebojte se utrácet. Život je nádherný a stojí za to, abychom jej prožívali radostně.“

G.S.Clason z knihy Nejbohatší muž v Babylóně

Také si žijete nad poměry jako mnozí lidé okolo vás? Musíte mít lepší telefon než váš kolega nebo novou kabelku, protože ji má vaše kamarádka? Berete si úvěr, abyste mohli zajet na pořádnou dovolenou k moři a pak nemáte na novou lednici, když se ta stará rozbije? Bohužel nejste sami. Podobné starosti trápí mnoho lidí.

Jak to ale udělat, aby se vás peníze držely, aby se hned po výplatě nerozkutálely?

Zamyšlení se nad výdaji

Především je třeba se zamyslet  nad svými výdaji. Je to sice nepopulární téma, ale pokud vás trápí nedostatek peněz a máte pocit, že odložíte-li 1/10 z výdělku, tak nebudete mít na rohlíky, je třeba si sepsat seznam věcí, které vám peníze z peněženky vytahují a podívat se, zda v nich nemáte ukryté rezervy.

Řadu věcí ze seznamu vymazat bohužel nepůjde, patří k nim například placení nájmu, platba za energie, platby za obědy pro děti ve školách a školkách, platba za léky, které nutně potřebujete, povinné ručení na auto, jeho občasné opravy a servisy, platba za hypotéku a podobně.  Většinu těchto výdajů se vám ale s trochou snahy podaří jistě snížit.

Seznam

Abyste se ve svých výdajích lépe vyznali, připravila jsem pro vás jednoduchý list  – Moje příjmy a výdaje.  Je to jednoduchá tabulka, do které si můžete zapsat svoje výdaje za jednotlivé položky a přidat další, pokud peníze vydáváte za něco, co tam uvedeno není. Součástí tabulky je i seznam příjmů.

Po vyplnění tabulky si vezměte kalkulačku a všechny položky sečtěte. Určitě budete překvapeni jak velkou výslednou sumu uvidíte. Pokud vaše peněženka každý měsíc zhubne a vy se nemůžete dočkat výplaty, pravděpodobně s výsledkem spokojeni nebudete.

Co s tím můžete udělat?

Podle pravidla č. 1 od nejbohatšího muže z Babylónu je třeba odložit 1/10 příjmu pro sebe. OPRAVDU ODLOŽIT STRANOU. Nenechávejte tento krok na později, protože neodložíte-li si tu 1/10 hned na začátku měsíce, respektive ihned po výplatě, na konci už většinou žádné peníze nezbudou.

Snížit výdaje

V druhém sledu je třeba zaplatit všechny nutné výdaje, jsou to věci, které opravdu musíte a nelze se jim vyhnout. Jakmile se na ně ale podíváte podrobněji a zamyslíte se, přijdete určitě na způsob, jak alespoň některý z výdajů snížit. Bydlíte-li v nájmu, můžete se poohlídnout po levnějším nájmu, levnějším dodavateli energií. Můžete konečně zajít do vaší banky a domluvit si vedení účtu zdarma nebo banku změnit,  nechat si přepočítat pojištění. Některé věci totiž lidé platí ze setrvačnosti léta letoucí a vůbec je nenapadne, že dnes se za stejnou službu dávno platí méně nebo alespoň za stejnou cenu lze získat služby na vyšší úrovni. I na nutných platbách se tedy dá ušetřit.

V neposlední řadě musíte také něco jíst a obléknout se, pobavit se. Na snížení těchto výdajů se dá zapracovat asi nejlépe a nejrychleji, ale jak říká nejbohatší muž v Babylónu „Život je nádherný a stojí za to, abychom jej prožívali radostně.“ Proto si občas dopřejte dobrou večeři v restauraci nebo si kupte něco co máte rádi.

Jak můžete snížit svoje životní náklady v jednotlivých oblastech?

Tady máte několik nápadů a podnětů jak svoje náklady snížit a začít budovat svoji finanční rezervu. Když vás napadne něco dalšího podělte se o to s ostatními čtenáři v diskusi nebo na FB.

Bydlení:

 • najít si levnější nájem (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • máte-li příležitost, promyslete pořízení vlastního bydlení – místo nájmu plaťte sobě – hypotéku (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • snižte spotřebu energií – méně vytápějte, neplýtvejte vodou (ČASTO MÉNĚ EFEKTIVNÍ)
 • zateplete dům a vyměňte okna – u starších domů a bytů (EFEKTIVNÍ)
 • u domu zvažte napojení na vodu z pumpy, alespoň na zalévání nebo splachování WC

Jídlo a hygiena:

 • omezte plýtvání a spotřebu celkově, snažte se nakupovat s rozmyslem (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • vařte doma ze základních surovin, nepoužívejte polotovary (EFEKTIVNÍ)
 • máte-li zahrádku nebo balkon, vypěstujte si ovoce a zeleninu – je to super pocit, sklidit ovoce, zeleninu nebo bylinky z vlastní zahrádky (EFEKTIVNÍ)
 • kupujte sezonní ovoce a zeleninu, pokud ji máte kde uskladnit, najděte si svého zemědělce a od toho berte v sezoně větší množství a uskladněte si je (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • nenechte se zmást slevami, jak praví citát českých klasiků Šimka a Grossmana – NECHCI SLEVU ZADARMO

Finanční záležitosti:

 • čas od času si nechte přepočítat různá pojištění, zda nelze získat službu levněji nebo za stejné peníze více (EFEKTIVNÍ)
 • u hypotéky se nebojte oslovit banku a sjednat si co nejnižší úroky, nebojte se svoji půjčku refinancovat (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • najděte si konečně účet vedený zdarma nebo s minimálními poplatky, je zbytečné platit za věci, které můžete mít zdarma (VELMI EFEKTIVNÍ)

Cestování:

 • využívejte všemožné slevy, pro rodiny, pro studenty, důchodce, skupinové jízdenky, zpáteční apod. (EFEKTIVNÍ)
 • kupujte letenky s předstihem, dovolenou na first min. nebo last min. (EFEKTIVNÍ)
 • plánujte dovolenou podle svých finančních možností (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • nejezděte zbytečně např. autem pro máslo levnější o 10 Kč, když při tom najedete 60 km :-)
 • při dojíždění autem do práce najděte si spolucestujícího, se kterým se podělíte o náklady na benzín

Telefon, internet a televize:

 • občas sledujte nabídky ostatních operátorů a najděte si takový tarif, který využijete naplno (EFEKTIVNÍ)

Oblečení:

 • využívejte sezonních slev, hlavně pro děti (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • vyjeďte v období slev za nákupy do zahraničí (vyplatí se USA nebo Velká Británie, ale i Německo). Získáte originální kousky často za hubičku (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • věci, které nosíte často, kupujte kvalitní (EFEKTIVNÍ)
 • i rozbitý zip u bundy se dá spravit, najděte si ve vašem okolí švadlenu, která vám ho za pár korun vymění (EFEKTIVNÍ, pokud se vám podaří najít šikovnou švadlenu nebo kamarádku, která toto umění ovládá)
 • nebojte se občas zavítat do second-handu, hlavně pro děti do cca 5ti let je z čeho vybírat a věci jsou často jako nové za zlomek běžné ceny, navíc budete originální
 • chápu, že pro dámy je toto velmi ožehavé téma, ale opravdu potřebujete ty desáté lodičky na léto a páté kozačky na zimu, ikdyž jsou teď výhodné slevy?

Děti:

 • snižte dětem počet koníčků, vyjeďte raději alespoň 2x týdně společně na výlet, kolo, brusle, procházku nebo akci ve městě, děti to ocení více a nebude jim tolik vadit, že sedí odpoledne v družině (VELMI EFEKTIVNÍ)
 • oblečení a obuv kupujte ve slevách, s předstihem před sezonou nebo po sezoně, pro menší děti v second-handu
 • pokud chtějí větší děti něco dražšího, nechte je, ať si z poloviny přispějí. Poznají hodnotu peněz

Dárky:

 • kupujte dárky podle vaší finanční situace
 • děti často ocení drobný dárek
 • dospěláci zase dárek s nápadem
 • dárek nemusí ohromit, stačí když potěší

Sport a koníčky:

 • cvičit se dá i venku, nemusíte si platit drahé členství ve fitku. Pokud tam chodíte kvůli lidem, zorganizujte skupinu a vyběhněte si zacvičit ven
 • pokud máte finančně náročného koníčka, popřemýšlejte, zda byste si jeho provozováním nemohli zároveň přivydělat – organizovat akce, stát se instruktorem apod.
 • jezdíte-li na sjezdovkách, zkuste běžky. Při běžkování se více zapotíte, ušetříte za fitko, zažijete spoustu legrace, poznáte nové lidi a uvidíte krásné hory. Stát vás to bude asi tak 1/10 běžného dne na sjezdovkách :-)

Námětů jak a kde ušetřit, abyste si mohli pravidelně odložit desetinu příjmů určitě vymyslíte mnohem více, chce to jen trochu přemýšlet. Jestli vás napadly další možnosti, napište mi na facebooku nebo do komentáře, jak a na čem se daří úspěšně šetřit vám. Ráda váš tip přidám do seznamu.

Jak šetřím já?

Koza zahradníkem? Snažím se, aby tomu tak nebylo, ale rezervy byste jistě našli. Na čem se tedy naší 4členné rodině daří ušetřit? Šetříme na výdajích za energie, bydlíme totiž v energeticky velmi úsporném domě. Používáme vodu ze studny na splachování a zalévání zahrady. Za vodu jsme v loňském roce jako 4 členná rodina platili cca 366 Kč měsíčně. Oblečení, hlavně na děti, většinou nakupuji v second-handu nebo ve slevách. Nekupujeme prakticky žádné polotovary a snažíme se vařit ze základních surovin. Opravdu to vyjde levněji a víc si pochutnáte.

Poslední dobou jsem velmi omezila jízdy autem a drobné věci nakupuji v místě, kde bydlíme. Snažím se chodit pěšky a už se těším na lepší počasí, že s dětmi vyrazíme na kolo nebo na brusle. Místo nájmu platíme hypotéku, tím sice po dobu splácení nešetříme, ale až bydlení splatíme, bude dům náš a nemovitosti na hodnotě obvykle neztrácejí.

Otevřete se jarní hojnosti také a vymeťte kostlivce ze skříní a začněte HNED.

Martina Karlová
Jsem expertem na hypotéky a finanční plánování, pomáhám svým klientům na cestě za lepším bydlením. Více se o mě a o tom, jak vám mohu být užitečná, dozvíte na>>
Komentáře